Dôležité upozornenie

pre všetkých rozhodcov pre posudzovanie exteriéru plemien jazvečíkov,
ako aj pre vystavovateľov jazvečíkov!

V poslednom čase sa množia odkazy na webové stránky, predovšetkým zahraničných majiteľov jazvečíkov, na ktorých sú prezentované dlhosrsté jazvečíky, ktoré sú na krku trimované alebo ostrihané. Takéto jazvečíky sa stále častejšie vyskytujú na výstavách členských štátov FCI.

Táto úprava je zvyčajne dobre viditeľná, pretože osrstenie na krku je príliš krátke a typické dlhé osrstenie začína až na predhrudí, vo výške predĺženej chrbtovej línie. Nemecký klub jazvečíkov (Deutscher Teckel Klub), ako garant štandardu plemien jazvečíkov, nepovoľuje takúto úpravu dlhosrstých jazvečíkov bez zreteľa na veľkosť.

Pre takto upravené jazvečíky platí ustanovenie 46.2 výkladu štandardu: Ak má rozhodca podozrenie, že bol dlhosrstý jazvečík trimovaný alebo ostrihaný na krku, je tým osrstenie na krku, predhrudí ako aj celkový vzhľad neposúditeľný.

Takýto jazvečík nemôže byť na výstave ohodnotený, do posudku mu rozhodca zapíše „neposúdený“, pretože bolo manipulované za účelom zmeny vzhľadu jeho exteriéru. Všetkých rozhodcov pre exteriér plemien jazvečíkov žiadame o bezpodmienečné dodržiavanie tohto ustanovenia na všetkých výstavách, konaných v členských krajinách FCI, aby bol tento zlozvyk odstránený.